Olmsted
Track and Field

2015 Olmsted Girls Track & Field Schedule

(All meets begin at 4:15 P.M. at All-High Stadium unless noted)

Tues 4/14      Buffalo Relays: 

GIRLS: 4×800 – 1st – 10:41.9 (School record) – Monahe Marchione, Amaya Dyckman, Emily Mogavero, Brittany Higgs

Sprint Medley – 1st – 5:10.7 – Shianne Becton, AJ Chapman, Brianna Grine, Georgi Gallivan

Long Jump – 2nd – Jariyah Greer, Mikeya Nesbitt

Triple Jump – 2nd – Amaya Dyckman, Lauren Whiteside

High Jump – 2nd – Liz Rakowski, Taylor James, Heavyn Glover-Magby

Shot Put – 2nd – Janay McMillan, AJ Chapman, Gabby Sniacki

Sectional Considerations to date:

GIRLS:

4x800m relay – 1026

Triple Jump – Amaya Dyckman – 32’9.25″

Shot Put – Janay McMillan – 30’2″

High Jump – Liz Rakowski – 4’10″

400m – Brittany Higgs – 1:01.1

800m – Brittany Higgs - 2:27

1500m – Brittany Higgs - 5:04

High Jump – Taylor James – 4’8″

4x100m relay – 53.5

4x400m – 4:25.8

100m – Adrionna Wright – 13.3

Triple Jump – Liz Rakowski – 31’7″

Long Jump – Liz Rakowski – 15′

2000m steeplechase – Emily Mogavero - 8:02

2000m steeplechase – Ella Dileo - 8:21

Sat 4/18        

Buffalo Invitational Results: Top 6 finishers listed. Olmsted girls team finished 4th out of 18 teams – 42 points. 

High Jump – Liz Rakowski – 1st – 4’10″  800m – Brittany Higgs – 2nd - 2:32 4x800m Relay – Monahe Marchione, Amaya Dyckman, Emily Mogavero, Brittany Higgs - 10:42 3000m – Ella DiLeo – 3rd – 12:38.3 4x400m Relay – Monahe Marchione, Amaya Dyckman, Emily Mogavero, Brittany Higgs – 4:39.1 1500m – Emily Mogavero – 5th – 5:38.6 Triple Jump -Amaya Dyckman – 5th – 30’9.5″

Wed 4/22      East/SP/Riverside - Olmsted 103 South Park 9;  Olmsted 109 East 3; Olmsted 109 Riverside 0; Double winners: Emily Mogavero: 1500 - 5:41 & 3000 - 12:38; Amaya Dyckman: Triple Jump 32’4″ & 800 - 2:54;  Liz Rakowski: High Jump – 4’8″ & Long Jump – 15′

Sat 4/25         West Seneca West Invite (9am@WSW)

Girls:  West Seneca West Invite (Top 6 finishers listed)

Emily Mogavero – 800 – 5th - 2:36;  Monahe Marchione – 800 – 6th - 2:40; Brittany Higgs – 1500 – 3rd - 5:18; 4×800 relay – Monahe Marchione, Amaya Dyckman, Emily Mogavero, Brittany Higgs – 2nd - 10:48;

4xDouble Lap relay – Maddy Nieves, Georgi Gallivan, Brianna Grine, Ella Dileo – 6th - 10:37; Amaya Dyckman – Triple Jump – 3rd – 31’11.75″; Lauren Whiteside – Triple Jump – 5th – 30’3″

Mon 4/27      McKinley/DV/Lafayette

Girls: Olmsted 82 McKinley 30;  Olmsted 98 DaVinci 15; Olmsted 103 Lafayette 7

Double Winner: Ella Dileo: 800 - 2:49 & 1500 - 5:50

Fri 5/1    Allegany-Limestone Relays (4pm @ A-L)

Girls: Allegany-Limestone Relays (Top 6 finishers listed)

Long Jump relay – Liz Rakowski, Adrionna Wright – 6th

High Jump relay – Liz Rakowski, Taylor James – 4th

4×800 relay – Monahe Marchione, Georgi Gallivan, Emily Mogavero, Brittany Higgs – 5th - 10:48

Distance Medley Relay – Emily Mogavero, Maddy Nieves, Monahe Marchione, Brittany Higgs – 2nd - 14:05

Wed 5/6        MEC/I-Prep/City Honors

Girls :Olmsted 87 City Honors 27;  Olmsted 91 MEC 22; Olmsted 95 I-Prep 9

Double Winners: Brittany Higgs: 400 – 1:01.1 & 800 - 2:38; Emily Mogavero: 1500 - 5:26 & 3000 - 12:15;  Liz Rakowski: High Jump – 4’8″ & Triple Jump – 30′

Mon 5/11      Burgard/MST/Bennett: Olmsted 98  Bennett 14; Olmsted 105    Burgard 6; Olmsted 105    MST 2; Triple Winner: Liz Rakowski: Long Jump, Triple Jump, High Jump; 4x800m relay team of Monahe Marchione, Ella Dileo, Emily Mogavero, Brittany Higgs breaks the All-time BPS record in a time of 10:26.

Thu 5/14        BPS Freshman-Sophomore meet: 1st place -1500m – Emily Mogavero; 3rd place – 1500m – Ella Dileo; 1st place – 400m – Singo Lekeuneu; 2nd place – 400m – Monahe Marchione; 1st place – 4x100m relay – Singo Lekeuneu, Shianne Cooke, Lauren Whiteside, Mikeya Nesbitt

Fri 5/15          Jamestown Invite (4pm @ Jamestown): 4th place – Emily Mogavero – 2000m steeplechase - 8:02 (Breaks the All-time BPS record); 6th place – Ella Dileo – 2000m steeplechase - 8:21; 3rd place – Brittany Higgs – 1500m - 5:04 (Breaks the All-time BPS record); 2nd place – Brittany Higgs – 800m - 2:27; 6th place – Monahe Marchione – 800m - 2:36

Tues 5/19     Olmsted 63    McKinley 51; Olmsted 79    I-Prep 22; Olmsted 87    Riverside 14; Double winner: Athaan Kaudeyr – 400m & Triple Jump

Sat 5/23         Lancaster Invite (9am @ Lancaster)

Tue 5/26 & Wed 5/27         All-High Championships

Fri 6/5 & Sat 6/6  Sectionals @ Niagara-Wheatfield

2015 Olmsted Boys Track & Field Schedule

(All meets begin at 4:15 P.M. at All-High Stadium unless noted) Boy’s team finishes the regular season with a record of 11-4.

Tues 4/14      Buffalo Relays

BOYS:  Sprint Medley – 2nd – 4:34.6  Dontae Gibson, Markell Thomas, Christian Barnes, Athaan Kaudeyr

Shot Put – 2nd – Tyler Boyd, Christian Barnes

Sat 4/18         Buffalo Invitational (9am)

Thu 4/23        Bennett/East/DV Postponed to Thursday 5/7

Tue 4/28        Lafayette/MEC/SP MEC 75 Olmsted 47;  Olmsted 101 South Park 15; Olmsted 95 Lafayette 17

Double Winner: Dominic Fortushniok: 1500 - 5:28 & 3000 - 12:13

Fri 5/1            Allegany-Limestone Relays (4pm @ A-L)

Tue 5/5          Arts/Hutch-Tech/Burgard  Hutch-Tech 99 Olmsted 23; Olmsted 81 Arts 35; Olmsted 90 Burgard 17

Thu 5/7       Bennett 90    Olmsted 33; Olmsted 81    DaVinci 34; Olmsted 85    East 23; Double winner: Jeremias Robles – 1600m & 800m

Tue 5/12        Emerson/MST/City Honors:  City Honors 64   Olmsted 59; Olmsted 92    Emerson 7; Olmsted 114    MST 7; Double winner: Domonic Fortushniok – 1600m & 3200m

Thu 5/14        BPS Freshman/Sophomore meet: 1st place – Domonic Fortushniok – 1600m - 5:04

Tue 5/19        McKinley/I-Prep/Riverside

Tue 5/26 & Wed 5/27         All-High Championships

Fri 6/5 & Sat 6/6  Sectionals @ Niagara-Wheatfield

 

EVENTS
  • There are no upcoming events at this time.
August  2017
Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
   
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31